U Crnoj Gori je 38 posto djece imalo makar jedno neprijatno iskustvo na internetu tokom prošle godine, dok 27 posto ne zna što da radi kada ih neko uznemirava preko internet. Svako drugo dijete (45 odsto) u Crnoj Gori kaže da se na internetu ne osjeća bezbjedno, pokazuje izvještaj UNICEF-a.
Zahvaljujući podršci Telenora i saradnji sa Ministarstvom prosvjete, za tri godine će sva djeca u Crnoj Gori biti obuhvaćena programom digitalne pismenosti u osnovnim školama. To je cilj projekta „Digitalna bezbjednost za svako dijete“. Aktivnosti poput uvođenja digitalne pismenosti u osnovno obrazovanje, komunikacije sa roditeljima na ovu temu posredstvom škola i obezbjeđivanje odgovarajućih resursa za digitalno opismenjavanje roditelja i nastavnika, neophodne su za iskorjenjivanje siromaštva i kreiranje bezbjednog okuženja za djecu koja odrastaju u digitalnom dobu.
Posebno osmišljena obrazovna igrica NETprijatelji, koja vodi djecu kroz realne životne situacije, uz dodatne resurse digitalne pismenosti, postaće dostupna osnovnim školama. Tako će djeca uzrasta od 9 do 11 godina, kroz igru i razgovor sa učiteljima/icama i nastavnicima, naučiti da odgovorno i pametno koriste internet, kao i da na vrijeme prepoznaju i prijave nasilje.