Želeći da ukažu na neka od aktuelnih pitanja koja se tiču očuvanja životne sredine, studenti Fakulteta vizuelnih umjetnosti Univerziteta Mediteran su markirali jalovište u Mojkovcu kao jednu od najinspirativnijih lokacija, zbog činjenice da je donedavno ovaj prostor predstavljao jednu od najvećih ekoloških crnih rupa u Crnoj Gori, a sada je izuzetno atraktivno područje koje je, realizacijom različitih umjetničkih projekata, moguće dodatno učiniti još atraktivnijim i interesantnijim za posjetioce. Ova tema posebno dobija na značaju zbog aktuelne tranformacije ovog prostora u turističku zonu, a osim na jalovištu, ekipa FVU je postavila ove instalacije na Biogradskoj gori i drugim interesantnijim lokacijama na sjeveru.
Kako kazu studenti Fakulteta vizuelnih umjetnosti, ideja je bila da se akcenat stavi na životinje sa ovog područja poput medvjeda, vuka i lisice koje su za ovu priliku radjene od željeznih konstrukcija. Digitalno vrijeme u kojem živimo je diktiralo izbor led dioda, fluoroscentnih boja, novih tehnologija itd., kako bi se na što bolji način predstavio kontrast izmedju prirodnih ljepota i kontaminacije koja prati savremeno, digitalno doba. Spajajući naizgled nespojivo, pozicionirajuci geometrizovane osvijetljene instalacije u fantastičan prirodni ambijent, mladi umjetnici si zeljeli da ukazu na velike ekološke probleme i neophodnost očuvanja životne sredine.
Osim toga, studenti su zajedno sa profesorima realuzovali i land art atrakciju slikanja na snijegu, islikavajući geometrijske oblike koji se mogu vidjeti iz vazduha. Ovi geometrijski oblici u snijegu stvaraju utisak prisustva neorganskog u organskom, vještačkog u prirodnom, imaginarnog u realnom, iracionalnog u racionalnom, materijalnog u nematerijalnom opet sa željom da ukažu na neophodnost očuvanja životne sredine i njene adekvatne valorizacije.
Pomenute aktivnosti se realizuju u okviru projekta Multimedijalni studio koji realizuje Fakultet vizuelnih umjetnosti uz podršku Ministarstva prosvjete i Ministarstva nauke.